خانه «=« اخبار «=« اعلامیه ریاست جمهوری در مجلس جنجال برانگیز شد

اعلامیه ریاست جمهوری در مجلس جنجال برانگیز شد

ادامه کار ولسی جرگه پس از اول سرطان سال جاری مشروعیت دارد یا خیر؟ پرسشی که در جریان روزهای گذشته محور بحث های داغ محافل سیاسی را شکل می‌داد، سر انجام شام جمعه ارگ ریاست جمهوری با پخش خبرنامه‌ای، ادامه کار ولسی جرگه را مطابق به قانون توجیه نموده است.
دقیقا همین اعلامیه ریاست جمهوری مبنی بر موافقت رییس جمهور به ادامه کار ولسی جرگه در میان اعضای این مجلس واکنش بر انگیز شد.
به باور شکریه بارکزی، عضو ولسی جرگه رییس جمهور با پخش این اعلامیه قانون اساسی کشور را نقض نموده و به موردی انگشت گذاشته که به عقیده وی، بر بنیاد قانون اساسی کشور خارج از صلاحیت های رییس جمهور است.
وی تصریح کرد: استفاده کلمه “تمدید” شدن برای کار ولسی جرگه از سوی رییس جمهور، بر خلاف قانون اساسی است که مطابق آن رییس جمهور سر کار آمده و این اعلامیه برخلاف قانون اساسی است.
هفته پیش ولسی جرگه تصمیم گرفته بود که در اجندای روز شنبه روی سرنوشت ولسی جرگه و مسوولیت گریزی حکومت در قبال برگزاری انتخابات مجلس بحث کنند، اما اعلامیه ارگ، رییس ولسی جرگه و شماری از اعضای این مجلس را واداشت تا بیشتر به این موضوع نپردازند.
به باور عبدالروف ابراهیمی، رییس ولسی جرگه، بحث بیشتر در این مورد سودی ندارد، زیرا زمان برگزاری انتخابات تا یک ماه دیگر روشن می‌گردد.
نعمت الله غفاری، یکی از اعضای مجلس می گوید: در اعلامیه به مشکلاتی که باعث تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی شده، اشاره صورت گرفته و دیگر نیازی به بحث بیشتر در این مورد نیست.
با این حال عبدالروف انعامی، منشی اول ولسی جرگه گفت: حکومت با صدور اعلامیه، تقصیر خود را پذیرفته است. وی می‌گوید: اعلامیه ریاست جمهوری روشن ساخته که حکومت نظر به مشکلات تخنیکی و مالی، عدم ایجاد اصلاحات در نظام انتخاباتی و مشکلات امنیتی نتوانسته انتخابات ولسی جرگه را مطابق قانون برگزار نماید.
اما این اعلامیه ریاست جمهوری، شک و گمان‌هایی را نسبت به معامله پنهانی حکومت با ولسی جرگه در داخل مجلس افزایش داده است. رمضان بشر دوست، یکی از اعضای ولسی جرگه خاطر نشان کرد: ادامه کار اعضای این مجلس شرم آور است و به ابهامات احتمالی در مورد معامله‌ای پنهانی حکومت و مجلس باید وضاحت داده شود.
گفتنیست که بحث روی مشروعیت یا عدم مشروعیت کار ولسی جرگه و تفاسیر متفاوت از ماده ۸۳ قانون اساسی، رییس جمهور را واداشت تا با صدور اعلامیه‌ای تعهد کند که یک ماه دیگر تاریخ برگزاری انتخابات را اعلام نمایند.

تهیه شده توسط مسعود انصار

image_pdfپی دی افimage_printچاپ
ادامه کار ولسی جرگه پس از اول سرطان سال جاری مشروعیت دارد یا خیر؟ پرسشی که در جریان روزهای گذشته محور بحث های داغ محافل سیاسی را شکل می‌داد، سر انجام شام جمعه ارگ ریاست جمهوری با پخش خبرنامه‌ای، ادامه کار ولسی جرگه را مطابق به قانون توجیه نموده است. دقیقا همین اعلامیه ریاست جمهوری مبنی بر موافقت رییس جمهور به ادامه کار ولسی جرگه در میان اعضای این مجلس واکنش بر انگیز شد. به باور شکریه بارکزی، عضو ولسی جرگه رییس جمهور با پخش این اعلامیه قانون اساسی کشور را نقض نموده و به موردی انگشت گذاشته که به…

بررسی کلی

به کانال تلگرام ما بپیوندید
x

شاید بپسندید

حل بحران داخلی یا سفرهای خارجی؟

افغانستان جدای از سال های جنگ که روابطی دهم تنیده ...

از فروشگاه ما دیدن فرمایید رد کردن