خانه «=« اخبار «=« عبدالله: به عملی کردن خواسته‌های مشروع معترضان متعهد هستیم

عبدالله: به عملی کردن خواسته‌های مشروع معترضان متعهد هستیم

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان می‌گوید که حکومت به عملی کردن خواسته‌های مشروع معترضان متعهد است.

او که روز پنجشنبه ۲۱ عقرب (آبان) در یک نشست خبری در کابل سخن می‌گفت، راهپیمایی دیروز را یک حرکت مردمی خواند و از مردم این کشور به خاطر به نمایش گذاشتین همبستگی سپاسگزاری کرد.

آقای عبدالله گفت که تامین امنیت شهروندان به خصوص مردم مناطق مرکزی از خواسته‌های اساسی معترضان دیروز بود که دولت تلاش می‌کند آنچه در توان دارد برای تامین امنیت این مناطق انجام دهد.

او همچنان تاکید کرد که دولت نسبت به سرنوشت گروگان‌ها بی‌توجه نبوده و موضوع گروگان‌گیری همواره یکی از موضوعات مورد بحث در نشست شورای امنیت افغانستان بوده است.

اما آقای عبدالله از حضور شماری از افرادی که به گفته او قصد خرابکاری داشتند، در بین راهپیمایان، انتقاد کرد.

او گفت: “شماری سنگ به همراه داشتند و شیشه‌ها را شکستند. در جایی که هیچ سنگ پیدا نمی‌شود.”

وی افزود که حرکت این دسته از معترضان و تلاش آنها برای دست زدن به حرکت‌های فراقانونی سبب شد که در راهپیمایی دیروز شماری زخمی شوند.

روز گذشته هزاران شهروند افغان در کابل با حمل اجساد هفت گروگان سربریده‌شده در ولایت زابل، در اعتراض به افزایش ناامنی‌ها و کشته شدن این گروگان‌ها راهپیمایی بزرگی را راه‌اندازی کردند.

در جریان این راهپیمایی که تا ساعاتی پس از نیمه شب گذشته ادامه یافت، زمانی که گروهی از معترضان تلاش کردند از دیوارهای امنیتی عبور کرده و وارد محوطه اداره امور در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری شوند، نظامیان افغان دست به شلیک هوایی زدند.

وزارت بهداشت افغانستان تایید کرده که در نتیجه این حادثه هفت نفر زخمی شده‌اند.

به دنبال راهپیمایی دیروز در شهر کابل، راهپیمایی‌هایی در ولایات زابل، ننگرهار، هرات، بلخ و جوزجان نیز برگزار شده است.

به گفته مقام‌های محلی ولایت زابل در جنوب افغانستان، نیروهای وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هفت نفر از غیرنظامیانی را که اواخر سال گذشته خورشیدی به گروگان گرفته بودند، روز یکشنبه سر بریدند.

اجساد این گروگان‌ها روز سه‌شنبه از ولایت زابل به غزنی و سپس به شهر کابل انتقال یافت.

خواسته‌های معترضان کابل

معترضان دیروز در کابل خواسته‌هایی را مطرح کرده‌ بودند که “عملیات گسترده پاکسازی برای دستگیری گروگانگیران و قاتلان مسافران در زابل” و “تشکیل قول اردوی (سپاه) فعال و مجهز با ۴ فرقه (لشکر)” از آن جمله است.

دفن اجساد گروگان‌ها در یک تپه در کابل و نام‌گذاری این تپه به احترام این کشته‌شدگان یکی دیگر از خواسته‌ها بود.

اما گفته می‌شود به خواست خانواده کشته‌شدگان، قرار است اجساد این گروگان‌ها به ولایت غزنی انتقال داده شده در محل زندگی‌شان دفن شود.

image_pdfپی دی افimage_printچاپ
عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان می‌گوید که حکومت به عملی کردن خواسته‌های مشروع معترضان متعهد است. او که روز پنجشنبه ۲۱ عقرب (آبان) در یک نشست خبری در کابل سخن می‌گفت، راهپیمایی دیروز را یک حرکت مردمی خواند و از مردم این کشور به خاطر به نمایش گذاشتین همبستگی سپاسگزاری کرد. آقای عبدالله گفت که تامین امنیت شهروندان به خصوص مردم مناطق مرکزی از خواسته‌های اساسی معترضان دیروز بود که دولت تلاش می‌کند آنچه در توان دارد برای تامین امنیت این مناطق انجام دهد. او همچنان تاکید کرد که دولت نسبت به سرنوشت گروگان‌ها بی‌توجه نبوده و موضوع گروگان‌گیری…

بررسی کلی

به کانال تلگرام ما بپیوندید
x

شاید بپسندید

محکومیت حمله انتحاری به مرکز خبرگزاری اوا پرس

بسم الله الرحمن الرحیم 《إنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ ...

از فروشگاه ما دیدن فرمایید رد کردن