خانه «=« اخبار «=« انتشار ویدیویی ده ها سرباز اسیرشده در بند طالبان در هلمند

انتشار ویدیویی ده ها سرباز اسیرشده در بند طالبان در هلمند

گروه طالبان ویدیویی منتشر کرده که به گفته این گروه تصاویر ثبت شده ده ها سربازی هستند که در ولایت هلمند به اسارت این گروه درآمده اند.

در این نوار کوتاه ویدیویی تصویر ده ها سرباز اردوی ملی نشان داده می شود که بیشتر آنها جوانان بین بیست تا سی سال هستنددر این نوار کوتاه ویدیویی تصویر ده ها سرباز اردوی ملی نشان داده می شود که بیشتر آنها جوانان بین بیست تا سی سال هستند
در این نوار کوتاه ویدیویی تصویر ده ها سرباز اردوی ملی نشان داده می شود که بیشتر آنها جوانان بین بیست تا سی سال هستند.
هنوز تاریخ دقیق تصویر برداری از این سربازان معلوم نیست اما از یک هفته بدین سو خبرهای از کشته شدن بیش از صد سرباز و اسیر شدن ده ها سرباز دیگر در هلمند منتشر شده است.
گفته شده که بیش از صد سرباز دیگر که بیشتر آنها وابسته ارتش بودند، ناپدید هستند.
از حدود دو ماه جنگ شدیدی در هلمند جریان دارد و برخی از خبرنگاران می گویند که طالبان در چند قدمی لشکرگاه مرکز این ولایت رسیده اند.
میرزا حسین علی زاده، عضو شورای ولایتی هلمند امروز به خبرگزاری بخدی گفت که برای مهار حملات طالبان و پیشگیری از حملات احتمالی نیروهای بیشتر از کابل به هلمند رسیده اند.
هلمند و قندوز دو ولایت ناآرام افغانستان است که از دو ماه بدین سو در سطر اخبار قرار دارد.
وضعیت آشفته و ناآرام
در ویدیویی که از سربازان اسیر شده در هلمند منتشر شده، سربازان ظاهرا در یک مکتب نگهداری می شوند. گروه طالبان مدعی شده که این سربازان در لشگرگاه به اسارت جنگجویان این گروه قرار گرفتند.
در این ویدیو نگرانی، اضطراب و پریشانی از ظاهر سربازان اسیر شده پیدا است. برخی آنها یونیفورم نیروی ویژه ارتش بر تن دارند و چند تن آنها نیز زخمی هستند.
در زمان فیلم برداری یک فرمانده طالبان در میان سربازان بدنبال شخصی به نام خاکسار می گردد، ظاهرا خاکسار یکی از فرماندهان این سربازان است.
او حتی سراغ دوست و همکار این فرمانده را از سربازان می گیرد.
وزارت دفاع تا هنوز در باره انتشار این ویدیو اظهار نظر نکرده است. چند روز پیش وزیر دفاع در اوج انتقادهای مردمی به ولایت هلمند سفر کرد.
ویدیویی سربازان اسیر شده درحالی منتشر می شود که امروز در کابل بنیاد کمک به قربانیان نیروهای مسلح موسوم به “بنیاد مساعده به قهرمانان افغان” آغاز به کار کرد.
رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین اداره امنیت ملی که ریاست بنیاد مساعده به قهرمانان افغان را به عهده دارد گفت که هدف از راه اندازی این بنیاد فراهم کردن خدمات حقوقی و مشاوره روانی به خانواده‌های قربانیان نیروهای امنیتی و کمک آموزشی به فرزندان آن‌ها است.
در سال های اخیر عدم همکاری دولت به قربانیان نیروهای امنیتی اعتراض های گسترده خانواده های این نیروها را به دنبال داشته است.
آقای نبیل اما امروز گفت: “نگذاریم معلول و مجروحی که یک عضو بدن خود را بخاطر مردم و وطن از دست داده، گدایی کند یا از حسرت و ناامیدی در کنج خانه زجر بکشد.”
کم کاری ادارات نظامی با سربازان در جبهات جنگ، عدم حمایت حکومت از سربازان اسیر شده و خانواده های قربانیان از انتقادهای مردم افغانستان بوده است.
حدود یازده ماه پیش دستکم پانزده سرباز پس از سقوط هلیکوپترشان در ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب به دست طالبان اسیر شدند اما تا هنوز از سرنوشت آنها خبری در دست نیست.

image_pdfپی دی افimage_printچاپ
به کانال تلگرام ما بپیوندید

۱ دیدگاه

  1. خسته نباشید مرسی به خاطر این مطالب
    زیبا
    ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم از
    وبسایت ما دیدن کنید

x

شاید بپسندید

نیروهای ویژه استرالیا در افغانستان مرتکب جنایت جنگی شده‎اند

براساس نتایج یک تحقیق محرمانه، نظامیان استرالیایی در دوره استقرار ...

از فروشگاه ما دیدن فرمایید رد کردن