خانه «=« مقالات سایت «=« سیاسی «=« سکوت حکومت در برابر اجرای توافقنامه

سکوت حکومت در برابر اجرای توافقنامه

در حالیکه با اجرایی شدن توافقنامه سیاسی حکومت وحدت ملی، مردم شامل پارلمان و نظام می شوند، سکوت عده ای از حکومت برای اجرایی شدن توافقنامه تامل برانگیز است.

سید علی کاظمی برادر سید مصطفی کاظمی و عضو مجلس نمایندگان در مراسم بزرگداشت شهدای غور که امروز شنبه ۱۵ عقرب ۹۵ که با حضوراعضای پارلمان برگزار شده بود گفت: مطابق با فرامین قرآن، کسانی که به ناحق کشته می شوند، تقاص آنان بر عهده ولی شان است، و رهبران باید اصل حادثه را روشن و پیگیری کنند.

عضو مجلس نمایندگان در رابطه با عدم شفافیت در این فجایع گفت: در نه سال گذشته حرکتی که باعث روشنایی و دلگرمی مردم بشود، انجام نشده است. در حالیکه شعور سیاسی مردم رشد کرده و اصل حادثه بر کسی پوشیده نیست و حتی مردم به نمایندگان خود فشار می آوردند که شما صحبت ها را علنی کنید اما مجلس بخاطر عدول نکردن از قانون این مسایل را برملا نکرده است.

کاظمی افزود که ما از روی ناچاری و برای بقای کشور حکومت وحدت ملی را قبول کردیم اما چالش های بیکاری، فاصله میان مردم و میان مردم و حکومت افزایش یافت که جز افتراق چیزی به دنبال نداشت.

وی به عنوان نماینده ملت گفت که توافقنامه وحدت ملی برای تغییر قانون اساسی باید تغییر کند، انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها شکل بگیرد تا مردم هم از طریق پارلمان و هم شوراهای ولسوالی ها شامل نظام شوند و جلوی خودکامگی ها گرفته شود.

این مقام سکوت عده ای از حکومت را در برابر عده ای که صدایشان بلند می شود که توافقنامه وحدت ملی اجرایی شود را مشکوک خواند و گفت: اگر این توافقنامه از جانب حکومت عملی نشود، حکومت اگر طرح بدیلی دارد پارلمان را در جریان قرار دهد.

کاظمی با نقد پراکنده شدن سران حکومت در کشور گفت: ما در کشوری هستیم با هفت تا هشت مقام حکومتی که هر کدام در یک ولایت ساکن می شوند، پس بحث حکومت داری چه می شود؟ با تداوم این حالت به سمت انقطاع قومی، فاصله میان احزاب و مردم و حتی شکل گرفتن احزاب و مجموعه ها در اردو و پلیس می شویم که احتمالا هر کدام به سمت قوم و حزب خود کشیده شوند.

وی افزود که از جامعه جهانی بخاطر کمک ها تشکر می کنیم و به حکومت هشدار می دهیم و در عین حال از هر دو می خواهیم برای استحکام حکومت وحدت ملی که تجربه و توانایی شان کم است تلاش کنند و فقط از بیرون نظاره گر نباشند که کار به کجا کشیده می شود.

image_pdfپی دی افimage_printچاپ
به کانال تلگرام ما بپیوندید
x

شاید بپسندید

افغانستان رنگین کمان اقوام

افغانستان از اقوام مختلفی تشکیل شده و امار ها یی ...

از فروشگاه ما دیدن فرمایید رد کردن